12 fakti, mille üle on eestlastel põhjust uhke olla
Peagi tähistame Eesti Vabariigi 103. sünnipäeva. Läheneva vabariigi aastapäeva puhul toome välja 12 fakti, mille üle on eestlastel põhjust uhke olla.
1. Väike ja ühtehoidev rahvas
Eesti elanike arv on 1,3 miljonit. Uhke on olla osa nii väiksest rahvast ning hoida ühiselt oma keelt ja kultuuri.
2. Looduse rikkus
Eesti on nii metsade- (ca 1/2 pindalast) kui sooderohkuselt (ca 1/5 maismaast) maailmas esirinnas. Meil on tihe jõgedevõrk, hulgaliselt järvi (üle 2300 järve, mille pindala on suurem kui 1 ha), üle 2000 saare ja ca 4015 km pikkune merepiir. Neli aastaaega annavad loodusele kaunid värvid ja muudavad vaba aja veetmise võimalused mitmekesiseks. Looduse rikkusest vt lisa SIIT
3. Hea haridus
Viimased PISA uuringu (2018) tulemused näitavad, et Eesti õpilaste oskuste tase on Euroopas esikohal. Võime rahul olla, sest meie õpilaste tase on laial skaalal väga hea ning Eesti õpilased ja seega ka õpetajad on Euroopa parimad (Allikas)
4. Puhas õhk
Üle poole Eesti pindalast on kaetud metsadega ja Eesti asustus on hõre (keskmiselt 30 elanikku ruutkilomeetri kohta) ning see aitab kaasa sellele, et Eestis on väga puhas õhk. Seda kinnitab ka Euroopa keskkonnaagentuuri analüüs.
Sageli ei oska me seda ise hinnata, kuid tänapäeval on puhas õhk muutunud paljudes maades lausa luksuseks.
5. Andekad eestlased
Arvo Pärt, Kelly Sildaru, Carmen Kass, Ott Tänak
6. Laulu- ja tantsupidu
Esimene laulupidu toimus 1869. aastal Tartus ning esimene tantsupidu 1934. aastal Tallinnas. 1947. aastast alates on laulu- ja tantsupidusid enamasti üheskoos peetud. 2019. aastal osales laulu- ja tantsupeol 100 000 inimest. Publiku huvi oli niivõrd suur, et kõik soovijad laulu- ja tantsupeole ei pääsenud, kuna piletid olid välja müüdud. Laulupeo traditsioon on kantud UNESCO vaimse kultuuripärandi nimekirja.
7. „Eestimaa laul“
Üks silmapaistvamaid sündmusi oli 1988. aastal Tallinna Lauluväljakul toimunud „Eestimaa laul“, mis tõi lauluväljakule vähemalt 100 000 inimest. Laulval revolutsioonil oli oluline roll Eesti taasiseseisvumisel. Läbi laulu väljendas Eesti rahvas oma meelsust ning avaldas mõju nii kohalikele kui ka Kremli võimudele.
8. Balti kett
23. augustil 1989 moodustasid eestlased, lätlased ja leedulased 15 minutiks katkematu inimketi Tallinnast läbi Riia Vilniuseni, et teadvustada maailmale 50 aastat varem sõlmitud Molotovi-Ribbetropi pakti, mis tõi kaasa Balti vabariikide iseseisvuse kaotamise. Balti keti pikkuseks oli umbes 600 km ja sellest võtsid osa ligi 2 miljonit inimest.
9. E-riik
Eesti on e-teenuste arendamisel esirinnas kogu maailmas. Mobiilne ID võimaldab tasuda arveid, parkida autot, teostada makseid, allkirjastada dokumente, hääletada valimistel ja seda kõike otse oma mobiiltelefonist. Kogu maa on kaetud 4G võrguga ja see on kättesaadav ka sügaval metsas. Skype`i loojateks on eestlased.
10. Vanemahüvitis
Eesti on ainuke riik, kus lapsevanemal on võimalus pärast lapse sündi 1,5 aastat kodus olla säilitades riigi toel oma sissetuleku.
11. Maa puhtaks
„Teeme ära!“ on iga-aastane koristusaktsioon Eestis, mis sai alguse 3. mail 2008. Esimese koristusaktsiooni käigus koristasid ligukaudu 50 000 vabatahtlikku kogu Eesti territooriumilt ära ligi 10 000 tonni prügi. Eesti eeskujul on toimunud sarnased koristusaktsioonid enam kui sajas maailma riigis ning aktsioonides on osalenud ligi 20 miljonit inimest. Sellest on kujunenud rahvusvaheline aktsioon „Let`s Do It! World“. 15. septembril 2018 toimus esimene World Cleanup Day, mille eestvedajaks oli Teeme Ära SA.
12. Teatrite külastus
Eesti kuulub teatriskäikude arvu poolest Euroopa ja kogu maailma tippu. Näiteks 2018. aastal toimus Eestis teatrikülastusi ligi 1,2 miljonit korda. See on tähelepanuväärne, kui arvestada, et Eesti elab 1,3 miljonit inimest (Allikas)
Eesti edulugude kohta on valminud ka dokumentaalfilm „Estonia The Baltic Tiger“ (avaldatud 31.01.2021), mille koostajaks on Šotimaa ajakirjanik Leslie Riddoch. Filmi saad vaadata SIIT
Kasutatud materjalid: Statistikaamet, Keskkonnaagentuur, Keskkonnaministeerium, ESTONICA/ Entsüklopeedia Eestist, ajakiri „Eesti Loodus“, Puhka Eestis/ Eesti ametlik turismiinfo, YouTube
www.stat.ee, www.keskkonnaagentuur.ee, www.envir.ee, www.estonica.org, www.eestiloodus.ee, www.puhkaeestis.ee, www.youtube.com